Príznaky a liečba refluxu

Sponzorovaný obsah

 

Čo je to Reflux? Príznaky refluxu.

Refluxná choroba je komplexná dysfunkcia horného gastrointestinálneho traktu, ktorá vedie k žalúdočnému a duodenálnemu obsahu zmiešanému s žalúdočnými kyselinami a tráviacimi šťavami, t.j. refluxu, na rozdiel od normálneho priebehu spôsobujú. Najzreteľnejšími príznakmi sú časté, časté pálenie záhy spôsobené refluxom, pálivá bolesť za hrudnou kosťou a pocit udusenia.

Fenomén refluxu, tj návrat obsahu žalúdka, sa niekedy môže vyskytnúť aj u zdravých ľudí.

Výskyt refluxu

Podľa prieskumu má každá druhá osoba v Slovensku pravidelný alebo nepravidelný pálenie záhy, čo je typický príznak refluxu. Podľa ďalších údajov 20-40% vie o niečom podozrivom na reflux. Incidencia refluxu sa odhaduje iba odhadom, je však isté, že počet týchto pacientov na celom svete sa každoročne zvyšuje. Obezita, fajčenie a sedavý spôsob života sú tiež náchylné na ochorenie.

Vyskytuje sa v rovnakom pomere u žien a mužov, komplikácie však majú na mužov väčší vplyv.

Príčiny refluxu

Splenická slabosť môže byť tiež spojená s bráničnou prietržou, ktorá normálne zvonka zosilňuje zvierača. Membránová prietrž spôsobuje slabosť zvierača.

Jedným z najzreteľnejších dôvodov zvýšenia tlaku v bruchu je zvýšenie obsahu žalúdka. Môže k tomu dôjsť jednoducho po vydatnom jedle alebo ak sa obsah žalúdka neprenáša správne do čriev.

Zvýšením tlaku v žalúdku môžete zmierniť príznaky refluxu s obezitou v bruchu, tehotenstvom, vzpieraním, telesnou prácou, ako sú niektoré športy alebo dokonca pevné pasy.

Pacienti s refluxom majú tiež tendenciu mať horší pohyb pažeráka, takzvanú peristaltiku, ktorá s menšou pravdepodobnosťou povedie obsah žalúdka zdola smerom k fyziologicky správnemu smeru.

Nepravidelná strava, sedavý spôsob života uprednostňuje chorobu. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, čaju a kávy a niektoré lieky (napr. Obsahujúce salicyláty) môžu dráždiť podšívku žalúdka. Niektoré tabletky na spanie a upokojujúce prostriedky „uvoľňujú“ pery žalúdka, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť refluxu v dýchacích cestách.

Diagnóza refluxu

Typické príznaky, ako sú pálenie záhy a palpitácie kyseliny na týždennej báze, sú zvyčajne jasne diagnostikované. V tomto prípade sa vykonávajú ďalšie testy na vylúčenie iných chorôb, najmä ak sú hlásené ďalšie príznaky, ako je úzkosť. Preto je v prípade príznakov núdze potrebná reflexia pažeráka (endoskopia).

Počas terapeutického testu na inhibíciu protónovej pumpy sa v závislosti od sťažností pacienta používa 2 až 12 týždňov tzv. Inhibítor žalúdočnej kyseliny. dostanete inhibítor protónovej pumpy: Ak sa príznaky zlepšia, je pravdepodobné, že sa obnoví spätný tok.

Na 24-hodinové monitorovanie pH sa cez nos pacienta do pažeráka zavedie sonda a potom sa zmeria pH. Rekordér je pripevnený k oblečeniu pacienta po celý deň. Môže sa použiť na ľahkú detekciu vysoko kyslého pH pažeráka (1 až 2).

24-hodinové meranie impedancie pažeráka je jednou z najnovších testovacích metód. Je to podobné predchádzajúcemu, ale deteguje nielen dolný zvierač pažeráka, ale používa aj 4-5 elektrické odporové senzory na detekciu tekutiny alebo plynnej povahy refluxnej zmesi. Je to dôležité v prípade pretrvávajúcich ťažkostí napriek antacidovej terapii a pri rozhodovaní o tom, či podstúpiť chirurgický zákrok.

Súčasťou vyšetrenia je röntgen pažeráka, ktorý sa môže použiť okrem iného na overenie hernie bránice a prípadne aj na manometriu pažeráka a test na prehĺtanie izotopov, ktorý sa používa na kontrolu schopnosti pažeráka prejsť ústami.

Počas Bernsteinovho testu sa sonda používa na náhodné dodanie žalúdočnej kyseliny a jednoduchého soľného roztoku do dolného pažeráka. Ak sa pacient tiež cíti nepohodlie pri injekcii fyziologického roztoku, je precitlivenosť zmyslových nervov. Test môže byť tiež vhodný na detekciu refluxu v prípadoch, keď pacient nemá žiadne príznaky typických príznakov pažeráka.

Test UBT je schopný detegovať prítomnosť Helicobacter pylori.

Pálenie záhy je jedným z najbežnejších príznakov refluxnej choroby. Pálenie záhy je nepríjemný pocit pálenia za hrudnou kosťou v strede hrudníka, od žalúdka po hrdlo, ale môže tiež vyžarovať zo žalúdka okolo krku, brady, lopatiek a ramien. Váš úžitok proti okysleniu vás okamžite zbaví. Pálenie záhy môže byť sprevádzané zvýšenou sekréciou slín.

Najčastejším príznakom refluxu je pálenie záhy

Ďalším bežným symptómom je kyslé búšenie, pri ktorom je črevné obsahy žalúdka zmiešané s tráviacimi šťavami pikantné, produkujú kyslú chuť až do chrbta úst, kašľajú, spôsobujú problémy s prehĺtaním v hrdle, uhryznú a pália pažerák.

Ďalej treba poznamenať, že príznaky, ktoré môžu byť nielen typickými príznakmi refluxu, ale iba komplikáciami refluxu, ich odhaľujú. Napríklad je ťažké a bolestivé prehltnúť, zvyčajne postupne, pomaly. V prvom prípade pacient pociťuje najprv stenu a neskôr tekutý sifón. Príčinou môže byť komplikácia zúženia pažeráka, krátkeho pažeráka alebo tzv. Barrettov pažerák, ale v každom prípade si vyžaduje dôkladnejšie vyšetrenie, ako je bolestivé prehĺtanie, ktoré je zvyčajne spôsobené zápalom pažeráka.

Okrem toho môže dôjsť k popáleninám úst, zlým ústam, nepríjemnému zápachu v ústach, zvýšenému slineniu. Kyseliny vstupujúce do ústnej dutiny spôsobujú typický zubný kaz – eróziu.

Spomedzi týchto príznakov by sa mali uviesť náznaky obtiažnosti a bolestivého prehĺtania a zvracania, ktoré by mohli naznačovať zhubnosť. Opatrnosť je potrebná, ak sú pozorované príznaky relatívne rýchleho chudnutia, anémie alebo gastrointestinálneho krvácania, bez ohľadu na preukázanú prítomnosť refluxu.

Komplexné formy rozlišujú medzi pažerákom a neesofágom.

Komplikácie pažeráka:

Najčastejšou komplikáciou je zápal pažeráka, ktorého vývoj závisí od individuálneho zloženia obsahu žalúdka a odolnosti ezofágového epitelu.

Zjizvenie zúženia pažeráka sa vyvíja v dôsledku dlhodobého, závažného, ​​erózneho zápalu pažeráka, keď sa lézie liečia zjazvením. Poškodenie pažeráka a vredov môže dokonca viesť k krvácaniu a perforácii steny pažeráka. Krvácanie je často skryté, detekované iba krvavou vzorkou stolice, niekedy veľmi intenzívne. Perforácia ohrozuje život bez okamžitej lekárskej starostlivosti.

Barrettov pažerák je stále častejšou komplikáciou a vyskytuje sa u 10% pacientov. Je to komplikácia refluxu po dobu 10-15 rokov a žlčový reflux tiež hrá úlohu v jeho vývoji. Epitelová štruktúra epitelu je odolnejšia proti podráždeniu pod spätným chladičom, ale môže ľahko degenerovať na 30 až 40% pravdepodobnosť zhubného glandulárneho karcinómu pažeráka a mala by sa pravidelne vyšetriť na histologickú kontrolu. Ak sa nedá zistiť histologická abnormalita, endoskopické vyšetrenie sa opakuje každé 2 až 3 roky. Tento typ nádoru nespôsobuje charakteristické príznaky. Ak sa lieči skoro, môže sa liečiť 95% natrvalo chirurgicky.

Komplikácie pažeráka sú zvyčajne dôsledkom „tichého refluxu“.

Dýchacie príznaky, ako je chrapot, kašeľ, cudzie teleso alebo plesňové hrdlo, sú spôsobené priamym podráždením žalúdočnej kyseliny alebo reflexnou reakciou. Vo všeobecnosti platí, že ak tieto príznaky pretrvávajú najmenej dva mesiace, mali by ste byť schopní navštíviť špecialistu na hrdlo a pľúca, pretože môžu byť spôsobené inými vážnymi chorobami.

Užitočné rady
Chodiť po jedle do postele zvyšuje príznaky, pretože horizontálna poloha uprednostňuje regurgitáciu obsahu žalúdka. Najlepšie je jesť posledné štyri hodiny pred spaním a zdvihnutím hlavy a hrudníka vankúšom, a to ešte lepšie, ak je možné zdvihnúť koniec postele.

Za zmienku stojí, ktoré pohyby a športy zhoršili príznaky, a podľa možnosti sa im treba vyhnúť.

Prechodné príznaky refluxu sa vyskytujú hlavne v druhej polovici tehotenstva, keď dospelá maternica na jednej strane zvyšuje tlak brucha a na druhej strane žalúdok tlačí do takmer vodorovnej polohy v bránici. Ak matka takéto sťažnosti predtým nemala, s najväčšou pravdepodobnosťou budú po pôrode preč.